v atriu Masarykovy nemocnice
s
Arianou, Věrkou a Štěpánkou

na téma zotavení z duševního onemocnění

Patron události: MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., přednosta Psychiatrické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.





Partneři akce:

Unikátní výstava jenž putuje Českou republikou zavítá podruhé do Ústí nad Labem. Výstava "Barvy života" iniciativy NA ROVINU přináší formou fotografií a reálných příběhů poselství, že život se zkušeností s duševním onemocněním není černobílý, i když v krizi se jako černobílý může zdát. Mnoho lidí mezi námi žije s touto zkušeností bohaté životy plné barev a radosti, stejně jako lidé bez této zkušenosti. Jedno mají společné – dali sami sobě šanci, dali šanci barvám ve svém životě. Možná jste si také mysleli, že duševní krize či nemoc udělá život úplně šedivým. Možná s tím máte zkušenost. Zveme vás, abyste se dozvěděli víc s Věrkou, Arianou, Jindrou, Kamilem, Pepou, Jarkou, Veronikou a Honzou. Možná zjistíte, že i vy můžete ve svém životě dát o trochu víc šanci "barvám života", trochu víc dát šanci sami sobě. Výstava naráží na stereotypní vnímání duševního zdraví, ve kterém by klasicky existovaly pouze dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc. Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, jednotlivých životních období a někdy i v rámci jednoho dne. V rámci iniciativy NA ROVINU kampaň a výstavu "Barvy života" připravila psycholožka a specialistka destigmatizace v iniciativě NA ROVINU v NUDZ Tereza Blažejovská, fotografie nafotil a editoval nezávislý fotograf David Těšínský. Výstava vznikla roku 2022 v rámci iniciativy NA ROVINU v projektu Destigmatizace v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), který je součástí reformy péče o duševní zdraví v České republice. Hlavní principy iniciativy NA ROVINU říkají, že mluvit na rovinu o duševním zdraví není ostuda, ale nutnost; že mít rovné šance se zdravými lidmi je právo; že duševní zdraví patří na stejnou rovinu jako to fyzické; a že profesionálové i lidé s duševním onemocněním si jsou rovni.




Další realizované akce,
fotogalerie, video záznamy:

ÚTERÝ 10. ŘÍJNA 2023 V 18:00 proběhla akce:

Moudrost Traumatu
- promítání a beseda po filmu

Knihovna Ústeckého kraje, Fotogalerie již proběhlé akce:

Hlavní protagonista svého filmu, Dr. Gabor Maté, nabízí novou vizi: společnost informovanou o traumatu jako kořenu mnoha forem znepokojivého lidského chování i fyzických nemocí.

Po filmu následuje beseda s psychoterapeutkou a dvěma hosty se zkušeností s duševním onemocněním.

Na místě budete mít možnost zakoupit knihy Gabora Maté od nakladatelství PEOPLECOMM, ale také knihu "Cesta ze Schizofrenie" od Jindřicha Jašíka.


Mgr. Markéta Závěrková představí metodu - narativní přístup a terapii léčby traumatu, o které napsala knihu "Preferovaný příběh", je psychoterapeutka, lektorka, supervizorka, absolventka Zdravotně sociální fakulty JU, 1998 a výcviku narativní terapie v ISZ-MC Praha, 2005. Působí v psychoterapii od 2005, vede Psychokliniku Děčín, poskytuje individuální, rodinnou i párovou terapii. Terapeutické a lektorské zkušenosti, vč. vedení týmu získávala ve VÚDM Děčín, MC Rákosníček Děčín Ambulance psychoterapie Děčín. Vedla tým terapeutů v Klinice Praha-Děčín (2010-2017). Spoluvede Narratio institut (od 2020). Napsala 3 knihy "O ADHD v dospívání a dospělosti", "Jak se žije s ADHD", "Cesta životem s ADHD". Věnuje se supervizi, tréninku a narativní terapii s Ch. R. Frumin. Je členkou ČAP (2013), EAP (2023), SOFT (2021). Více na https://www.psychoklinika.cz/


Jindra byl v roce 2009 hospitalizován na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny s diagnózou paranoidní schizofrenie. Po propuštění se rozhodl najít cestu zpět do normálního světa. O deset let později vydal knihu "Cesta ze schizofrenie", ve které popisuje své zkušenosti. Dnes se v rámci spolku Narativ podílí jako lektor a facilitátor Otevřeného dialogu na jeho rozvoji v ČR. Pracuje jako Peer konzultant a je členem pracovní skupiny Jihomoravského kraje pro duševní zdraví. Podílí se na nejrůznějších destigmatizačních aktivitách, jeho cílem je přispět ke změně vnímání lidí s psychiatrickou zkušeností. Více informací o Jindrovi najdete na jeho webu: www.schizahelp.cz.

Příběh Honzy zahrnuje více než 20 let života s bipolární poruchou. Před 12 lety s podporou psychiatra, psycholožky a psychoterapeuta začal pracovat na změně. Nedávno úspěšně dokončil vysokoškolská studia ekonomiky a začal podnikat v oblasti financí. Nyní studuje Psychoterapeutické minimum na Českém institutu Biosyntézy. Aktivně působí jako ambasador duševního zdraví a volně spolupracuje s iniciativou NA ROVINU (NUDZ), snaží se zlepšovat vnímání duševního zdraví ve společnosti. Jeho cíl je, aby společnost považovala za běžnou návštěvu psychologa či terapeuta, podobně jako preventivní prohlídku u zubaře. Více na www.nevzdavej.to.


V dubnu 2023 proběhla akce:
Beseda po promítání filmu
Moudrost Traumatu
s Janou, Arianou a psycholožkou Veronikou Roudnou


Za fotografie děkujeme
Lence Krejčové:

Unikátní doprovodná akce

byla do Ústí nad Labem zapůjčená výstava BARVY ŽIVOTA iniciativou NA ROVINU od Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. Více se o putovní výstavě, jenž se přemisťuje po celé republice, dočtete zde. 

Poděkování:


https://www.studio27.cz/ Jsme obyčejní lidé, lidé jako každý jiný, jako třeba vy. Zažíváme ale v životě něco, co nám mnoho dává a také hodně bere. Občas si sáhneme až na dno našich sil, na dno vnitřního prostoru, který se mnoha lidem zdá prázdný.

https://icuk.cz/ Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) - pomáháme chytrým firmám růst. Začínajícím podnikatelům v rozjezdu podnikání, zavedeným firmám s inovacemi.

https://www.pexis.cz/ centrum psychosomatické péče je nestátní zdravotnické zařízení, které se zaměřuje především na léčbu psychosomatických onemocnění.

https://www.peoplecomm.cz/  KAŽDÉ PODNIKÁNÍ MÁ DOPAD NA LIDI I NA PŘÍRODU. SNAŽÍME SE, ABY TEN NÁŠ BYL CO NEJPOZITIVNĚJŠÍ.

https://svobodavpraci.cz/  "PRÁCI JE TŘEBA OSVOBODIT OD TYRANIE ZAMĚSTNÁNÍ."


https://www.svkul.cz/ Severočeská Vědecká knihovna Ústí nad Labem

https://narovinu.net/  Projekt Destigmatizace usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví. Celkově tak přispívá k lepší kvalitě života lidí s duševním onemocněním v naší společnosti.


Neziskový projekt - Nevzdavej.cz - Jan Lacina - IČO: 09612327, získané prostředky budou použity na náhradu nákladů účastníků besedy (peerů, odborníka a organizátorů akce) zbylé prostředky jsou určeny pro tvůrce filmu a neziskovou organizaci Science and Nonduality (SAND), které tímto děkujeme za poskytnutí autorských práv na promítání filmu. Objednáním vstupenky souhlasíte s předáním svých kontaktních údajů organizaci Science and Nonduality (SAND).